پنجره ای به جهان فناوری اطلاعات
 
             
   

راهنما

 

اینجا هستید :

مطالب سایت

تجارت، مدیریت و بازاریابی

این وب سایت توسط توسعه نرم افزار منظم برای موتور های جستجو بهینه سازی شده است. ده ها سازمان، موسسه، شرکت و نهاد از خدمات توسعه نرم افزار منظم برای بهینه سازی وب سایت خود استفاده می کنند. شما هم می توانید از خدمات توسعه نرم افزار منظم برای SEO و بهینه سازی وب سایت شرکت، موسسه، فروشگاه خود استفاده نمایید.

 

 

 

مطالب مشابه

 

»

چهار اصل در تایپ خبرنامه

»

آداب مصاحبه شغلی

»

نقش فناوری اطلاعات در برنامه ریزی منابع سازمان

»

ارزیابی عملکرد

»

قواعد ثابت شده یک کسب و کار موفق

»

ده اشتباه فاحش در بازاریابی

»

اهمیت تبلیغات در اینترنت

»

مدیریت استرس

»

تبلیغات پنهان، افسانه ای در قرن بیستم

»

کاربرد شبکه سازی در بازاریابی بنگاه های کوچک و متوسط

»

نقش فناوری اطلاعات در فرایند مهندسی مجدد کسب و کار

»

مدیریت دانش سازمانی

»

فنون برخورد مناسب با مشتری در کسب و کار های کوچک

»

تورم

»

لزوم روابط عمومی الکترونیک و مجله الکترونیکی

»

در بازاریابی ، حرف مشتری گوهر است

 

 

جستجو های مشابه

 

G سیستم دو هسته ای

G بهره وری

G سازماندهی

G هولدینگ

G ساختار هولدینگ

G مدلهای برنامه ریزی استراتژیک

G ساختارهای هولدینگ

G طراحی سازمان های پیچیده

G شرکت هولدینگ

G سازمان دهی

G برنامه ریزی بازاریابی

G مدلهای برنامه ریزی

G برنامه ریزی استراتژیک شرکت

G تحقیق در مورد طرح تجاری

G سازماندهی

G تعریف سازماندهی

G سازمان هولدینگ

G مدیریت استراتژیک

G سازمانهای هولدینگ

G مدل های سازماندهی در سازمانهای هولدینگ

G هولدینگ

G ارزیابی عملکرد سازمان ها

G ارزش افزوده اقتصادی

G سازماندهی در مدیریت

G شرکت های هولدینگ

G عملکرد

G کسب و کار موفق

G استراتژی مدیریت

G یک شرکت موفق

G سازماندهی و طراحی سازمان

G طراحی ساختار سازمانی هولدینگ

G طراحی فراساختار مدیریت

G سازماندهی هولدینگ

G بهره وری نیروی کار

G مدل های بازاریابی

G ارزیابی عملکرد در شرکتهای هولدینگ

G تعریف هولدینگ

G مدیریت هولدینگ

 

 

سایر بخش های سایت

 
صفحه اول پنجره ای به جهان فناوری اطلاعات صفحه اول

درباره من درباره من

About me About me

تماس با من تماس

عضویت در خبرنامه عضویت در خبرنامه

جستجوی پیشرفته در سایت جستجوی پیشرفته

فید خوان آر اس اس - RSS Feeds

فیدخوان (RSS)

فید خوان اتم - ATOM Feeds

فیدخوان (ATOM)

 

 

پنجره ای به جهان فناوری اطلاعات

 

صفحه اول پنجره ای به جهان فناوری اطلاعات صفحه اول

طراحی وب سایت

تازه های رایانه و تکنولوژی

برنامه نویسی

پایگاه داده ها و بانک های اطلاعاتی

اینترنت و شبکه

امنیت

نکته ها و ترفند ها

معرفی نرم افزار

سخت افزار

گرافیک کامپیوتری

سیستم عامل

بازی های رایانه ای

کتاب الکترونیک ebook

تجارت، مدیریت و بازاریابی

حسابداری و امور مالی

تحقیق و توسعه

پیوند ها
 

 

تبلیغات

 
 
مرجع ورمی کمپوست ایران
مرجع ورمی کمپوست ایران
ورمی کمپوست - کمپوست - خرید و فروش کمپوست - قیمت ورمی کمپوست - فروش ورمی کمپوست - تولید ورمی کمپوست - آموزشی ورمی کمپوست

 

 

پیوند های روزانه

   
 

دارای مقام مشورتی ویژه از اکوسوک سازمان ملل متحد
اولین موسسه خیریه دریافت کننده مجوز ملی از وزارت کشور
سوئیس SGS دارای گواهی استاندارد جهانی موسسات غیر دولتی از

 
 

 
 

توسعه نرم افزار منظم
ارائه راهکار های اینترنتی
نرم افزار های مالی و اداری

 
 

 

تبلیغات

   
 

 
 

 

 
مرجع ورمی کمپوست ایران
مرجع ورمی کمپوست ایران
ورمی کمپوست - کمپوست - خرید و فروش کمپوست - قیمت ورمی کمپوست - فروش ورمی کمپوست - تولید ورمی کمپوست - آموزشی ورمی کمپوست

با ثبت نام در وب سایت مرجع ورمی کمپوست ایران، از آخرین اطلاعات مربوط به ورمی کمپوست مانند اخبار و اطلاعیه های ورمی کمپوست، لیست فروشندگان ورمی کمپوست، لیست خریداران ورمی کمپوست، قیمت ورمی کمپوست، اطلاعات ورمی کمپوست، مقالات آموزشی ورمی کمپوست، لیست صادر کنندگان ورمی کمپوست و ... مطلع شوید.

با ثبت نام در بانک اطلاعات ورمی کمپوست ایران، اطلاعات تماس شما به خریداران ورمی کمپوست، تولید کنندگان ورمی کمپوست و صادر کنندگان ورمی کمپوست ارسال می شود.


 

 

مدل های سازماندهی در سازمانهای هولدینگ

کد مطلب : 359 چاپ - مدل های سازماندهی در سازمانهای هولدینگ عضویت در خبرنامه سایت تماس با من

 

 

 

مدل های سازماندهی در سازمانهای هولدینگ

مدیریت یک شرکت معمولی با مدیریت شرکتهای هولدینگ بسیار متفاوت است. از آنجا که بازتاب عملکرد مدیریت و نتایج حاصل از تصمیمات اتخاذ شده بر خود شرکت مادر (ستاد) تاثیرگذار خواهد بود.

 

وضعیت پیچیده فعلی جهان تجارت، تواناییهای بسیار متفاوت سازمانها (توان مالی، توان تخصصی، نیروی انسانی، توان تکنولوژیکی و...)، ناپایداری محیطهای بازار و تلاش شرکتها به منظور کسب سهم بیشتری از بازار و امکان ورود به فعالیتهای جدید و سودآور تجاری، باعث شده است تا مقوله ادغام و گروهی شدن شرکتها به منظور استفاده بهینه از تواناییهای یکدیگر و فعالیت به صورت شرکتهای هولدینگ متداول گردد.

از این رو سازمانهای توانا تمایل زیادی برای فعالیت در قالب هولدینگ و بهره گیری از تواناییهای یکدیگر دارند تا بدین وسیله ضمن فایق آمدن بر مسایل و مشکلات خود، به رقابت در سطوح بالاتری و فعالیت در عرصه جهانی بپردازند. یادآوری این نکته ضروری است که با چنین اقدامی و تبدیل شدن چندین شرکت به یک مجموعه هولدینگ، برنامه تدوین شده و ساختار سازمانی قبلی شرکتها جوابگوی وضعیت فعلی نخواهد بود و باید بازنگری و اصلاحات لازم در خصوص موارد فوق صورت پذیرد.

در کشور ما، موفقیت تلاشهای انجام شده در زمینه گروهی شدن شرکتها و فعالیت به صورت شرکتهای هولدینگ، مستلزم توجه به دو موضوع مهم یعنی اجرای دقیق فرآیند برنامه ریزی استراتژیک و ساختار سازمانی متناسب است که در غیر این صورت عملکرد شرکتهای هولدینگ در داخل کشور از بازدهی مناسبی برخوردار نبوده و نتیجه چندان مطلوبی به همراه ندارد.

● تعریف سازمان هولدینگ

در زبان انگلیسی «هولدینگ» مترادف با”CORPORATE” و PARENT”” آورده شده است و در زبان فارسی شاید بتوان آن را مترادف با «فراگیر» و یا «مادر» قرار داد.

به طور کلی، سازمانهای هولدینگ را می توان چنین تعریف کرد، گروهی از شرکتها که در آنها یک شرکت، مالکیت و اداره و یا فقط اداره کلیه شرکتها را برعهده داشته باشد، تحت عنوان هولدینگ قلمداد می شوند. مدیریت یک شرکت معمولی با مدیریت شرکتهای هولدینگ بسیار متفاوت است. از آنجا که بازتاب عملکرد مدیریت و نتایج حاصل از تصمیمات اتخاذ شده بر خود شرکت مادر (ستاد) تاثیرگذار خواهد بود.

لذا ضروری است مدیریت ارشد به منظور تصمیم گیری و اعمال نظر، علاوه بر بررسی و شناخت ستاد سازمان، با دیدی وسیعتر و شناخت کامل از شرکتهای تابعه، تصمیم گیری کند. بنابراین، مسایل و تصمیمات در سازمانهای هولدینگ همواره پیچیده و پرابهام و گاهی نیز همراه با تناقضاتی است که این سازمانها را نیازمند اجرای مدیریت استراتژیک با الگوهای جدید و مناسب می کند.

● عوامل تاثیرگذار

الف ) بینش ارزش آفرینی: هر سازمان هولدینگ ضروری است از یک اصل و دیدگاه ویژه ای برای ایجاد ارزش آفرینی، برخوردار باشد.

ب ) ویژگی ممتاز: هر سازمان هولدینگ خصوصیات خود را (از قبیل مدل های ذهنی، ساختار، سیستم ها، عملیات و...) حول بینش مشخصی ایجاد می کند.

ج ) کسب و کار محوری یا کانون تجارت: هر سازمان هولدینگ در زمینه یک کسب و کار خاص تخصص داشته و سایر فعالیتهای خود را حول آن تنظیم و سازماندهی می کند.

▪ به منظور شناخت و درک ویژگیها و خصوصیات سازمان هولدینگ، باید پنج عامل مهم و مرتبط به شرح ذیل مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد:

1) مدل های ذهنی در رابطه با بینشها، ارزشها و نگرشهای مشترک مدیران ارشد هولدینگ؛

2) ساختار، سیستم ها و فرآیندهای شرکت مادر؛

3) عملیات، خدمات و منابع؛

4) نیروی انسانی و مهارتها به عنوان عامل ارزش آفرین در سازمان هولدینگ؛

5) تعیین و معرفی موارد تمرکز یا عدم تمرکز.

با عنایت به مطالب فوق، یکی از مهمترین مسایل در ساختارسازمانهای مادر(HOLDING) ، تعریف صحیح ستاد و چگونگی تقسیم وظایف و مسیولیتها براساس فرآیندهای تعریف شده است.

دانشمندان روشهای مدیریت موجود را در سه سبک مدیریتی بر مبنای میزان مسیولیتها و وظایف سطوح مختلف تقسیم بندی کرده اند. در ذیل به اختصار به توضیح هریک از این مدلها خواهیم پرداخت.

1 ) مدل برنامه ریزی استراتژیک: برنامه ریزی استراتژیک تمرکزگراترین نوع در میان سه الگوی مزبور است. در مدل برنامه ریزی استراتژیک، ستاد سازمان در نقش طراح اصلی برنامه ها (MASTER PLANNER) ظاهر شده و مسیولیت هر گروه یا شرکت تحت پوشش را خود مشخص می کند. شرکتهای کوچکتر وظیفه اجرای بخشهای مختلف طرح اصلی را برعهده دارند.

ستاد سازمان در این مدل، مستقیماً به مدیریت فراساختارها می پردازد و بسیاری از خدمات سطح شرکتها را ارایه می دهد. این شرایط در برگیرنده مدیریت نوآوریها نیز هست که مسیولیت کلیدی بسیار مهمی است.

این روش در حالت افراطی، امکان ایجاد ارزش افزوده در هر یک از موارد فوق را دارد. تحقیقات دانشمندان برروی ساختارهایی که براساس برنامه ریزی استراتژیک شکل گرفته اند، نشان داده که برنامه ریزی استراتژیک می تواند دستاورد بسیار کارآمدی باشد که در آن مدیران سازمان توانایی ایجاد ارزش افزوده را در شرایطی خواهند داشت که از جزییات کار هر یک از شرکتها اطلاع داشته باشند. ولی اگر مدیران از جزییات کار هریک از واحدها آگاه نباشند، استفاده از این روش بسیار مشکل و در بسیاری از شرایط غیرعملی است. به ویژه خطر از دست رفتن فرصتها، باتوجه به کمبود دانش نزد مدیران ارشد، که سبب جلوگیری از ورود به عرصه های جدید فعالیتهای تجاری می شود، وجود دارد.

باتوجه به مشکلات این روش، بسیاری از شرکتها با توسعه روش مدیریت برنامه ریزی استراتژیک به سطح تاکتیکی و محدودکردن سطح ارتباطی به درخواستهای خاص، به فرازهای جدیدی از این سبک مدیریت دست یافته اند.

2 ) مدل کنترل مالی: کنترل مالی، افراطی ترین نوع تفویض اختیار است. ستاد سازمان به مانند مادری عمل می کند که فقط در نقش یک سهامدار یا بانک ظاهر می شود. در این مدل، اهمیت کمی برای شیوه های تولید و بازاریابی در واحدها وجود دارد. حتی در بسیاری از موارد، شرکتها با آزادی کامل به رقابت با یکدیگر می پردازند. در این روش حتی شرکتها اجازه دارند تا سرمایه های خارج از سازمان را نیز جذب کنند. نقش ستاد سازمان در کنترل مالی به اختصاص سرمایه، تعیین اهداف اقتصادی، ارزیابی کارآیی، مداخله برای اصلاح کارایی (بازار مالی) و پخش ریسک محدود می شود. مهمترین نقش ستاد سازمان عبارتست از استفاده از هسته مدیریت با کفایت که توانایی ایجاد ارزش افزوده به فعالیتهای تجاری مختلف با ایجاد استانداردها و بررسی کارایی را داشته باشد.

اجرای کامل این مدل به ندرت در سطح سازمانهای دولتی و خصوصی دیده می شود. این روش بیشتر یک حالت ایده آل و دورنمای فعالیت تعدادی از مدیران سطح بالای جهان است. مطالعات دانشمندان نشان داده است که اولاً، این روش بیشتر مناسب سازمانهایی است که در بازارهای پایدار با فناوریهای پیشرفته در جایی که زنجیره تصمیم گیری بسیار کوتاه و ساده است، فعالیت دارند. دوم آنکه، این روش نیازمند تشابه بسیار زیاد بین فعالیتهای اقتصادی واحدهای صنعتی است تا بتوان هسته مدیریت با کفایت ایجاد کرد.

در غیراینصورت سازمان مادر، کفایت کافی برای کمک به شرکتهای تحت پوشش خود را نخواهد داشت. سوم، روش تعیین اهداف و ارزیابی کارایی باید یکسان باشد که این امر در شرایط بحرانی مشکلات فراوانی به همراه دارد. در نهایت آنکه این روش پس از مدتی از کنترل خارج می شود و بیشتر مناسب سازمانهایی است که دیدگاههای کوتاه مدت دارند. در این سبک، هیچ کس مسیول پرورش نوآوریها و یادگیریهای سطح سازمانی نیست. از طرفی ستاد سازمان فاقد نیروهای باکفایت برای ایجاد فرآیندهای لازم است. بنابراین، نوآوریها فقط محدود به مصرف می شود.

3 ) مدل کنترل استراتژیک: مدل کنترل استراتژیک، بین دو مدل قبلی قرار می گیرد و بیشتر سازمانهای دنیا از آن استفاده می کنند. این مدل یک سبک مستقل نیست، بلکه پل ارتباطی میان برنامه ریزی استراتژیک و کنترل مالی است.

در این مدل، ستاد سازمان شکل دهنده (SHAPER) استراتژی ها است و بنابراین، حداقل نقشهای سازمان مادر به صورت زیر تعریف می شود.

تعریف و شکل دهی استراتژی های کلان سازمان به خصوص در تخصیص منابع و کنترل روشها؛

تعریف فعالیتهای متعادل برای شرکتها و ماموریت هریک؛ تعریف و کنترل سیاستهای سازمانی؛

پرورش نوآوریها و یادگیریهای سازمانی؛

● تعریف استانداردها و ارزیابی بهره وری شرکتهای تابعه و ایجاد تغییرات

لازم سازمانی برای ارتقاء بهره وری. در این مدل، دیگر از یک برنامه اصلی طراحی شده توسط ستاد سازمان که وظایف شرکتها را تعیین می کند، خبری نیست. کنترل استراتژیک، بر پایه فرآیند توافق بر برنامه های اصلی طراحی شده توسط ستاد سازمان استوار است. کنترل استراتژیک در جایی وجود دارد که ستاد سازمان توجه کمتری به ایجاد وظایف برای شرکتها و بخشهای مختلف دارد و بیشتر به شکل دهی رفتارهای شرکتها همچنین ایجاد زمینه های کاری مناسب برای فعالیت مدیرانش می پردازد. بنابراین، می توان گفت ستاد سازمان با تسهیل ارتباطات و ایجاد اشتراک مساعی بین شرکتها و بخشها به ایجاد ارزش افزوده خواهد پرداخت.

یکی دیگر از مهمترین اهداف ستاد سازمان در این مدل به دست آوردن مزایای بیشمار از طریق هم افزایی در سازمان است. همچنین اهمیت ویژه ای برای افزایش سطح دانش سازمانی بااستفاده از فرآیندهای محک زنی(BENCHMARKING) و انتشار فعالیتهای صحیح در این مدل وجود دارد. در کنترل استراتژیک، خدمات و مشاوره ارایه شده توسط ستاد سازمان بیشتر جنبه اختیاری خواهند داشت. متخصصان پس از مطالعات فراوان نشان داده اند که موفقیت این سبک مدیریت، وابسته به رفتار یکسان واحدها و شرکتها است.

● نتیجه گیری

در بین سازمانهای هولدینگ، مدل کنترل استراتژیک متداول ترین سبک است. زیرا همواره سازمانهای مادر تمایل دارند از مدل کنترل مالی به سمت مدل برنامه ریزی استراتژیک حرکت کنند (نمودار یک) و لذا به مدل کنترل استراتژیک تمایل زیادی پیدا می کنند. در این مدل، شرکتها برنامه های خود را براساس استراتژی های سازمان مادر تنظیم می کنند و سازمان آنها را بازبینی و کنترل می کند.

لذا مسیولیت تدوین برنامه های عملیاتی و ارایه پیشنهادهای کلی به عهده شرکتهای تحت پوشش و تابعه است. از طرفی ستاد سازمان بادر اختیار گرفتن کارشناسان و متخصصان مجرب، به شرکتهای تابعه خدمات مشاوره ای ارایه می کند. در مدل کنترل استراتژیک، نتایج عملیات به طور مستمر مورد نظارت قرار می گیرد و ملاک ارزیابی مدیران شرکتها، صرفاً عملکرد خودشان است.

مطابق این مدل، ساختار سازمانی، افقی بوده و امور محوله براساس دو وظیفه کلی به شرح ذیل تفکیک می شود:

الف ) توسعه و رشد سازمان و امور سرمایه گذاری؛

ب ) اداره شرکتهای تابعه و تحت پوشش؛

معمولاً هریک از سازمانهای هولدینگ براساس دو ماموریت اصلی فوق ایجاد می گردد و با تعریف دقیق فرآیندهای مربوط به هر کدام به سازماندهی و تشکیل ساختار سازمانی برمبنای فرآیندهای تعیین شده می پردازند. اینکه فرآیندهای اصلی سازمان کدامند و ساختار مناسب برای تحقق فرآیندها به چه شکل باشد، بستگی به این دارد که سازمان از کدام یک از مدلهای ارایه شده برای سازماندهی خود بهره گیری کند. همان طور که در نمودار وضعیت تمرکز می بینیم، میزان تمرکز و عدم تمرکز بر نقشهای بیان شده در هریک از مدلها به عهده مدیران ارشد و تصمیم گیران هر سازمان می تواند متفاوت باشد.

مجله تدبیر

 

 

 

 

موضوعات مرتبط با این مطلب :

  تجارت، مدیریت و بازاریابی

 

 

مطالب مشابه (مطالبی که هم گروه این مطلب هستند یا دارای ارتباط موضوعی هستند) :

 
چهار اصل در تایپ خبرنامه

آداب مصاحبه شغلی

نقش فناوری اطلاعات در برنامه ریزی منابع سازمان

ارزیابی عملکرد

قواعد ثابت شده یک کسب و کار موفق

ده اشتباه فاحش در بازاریابی

اهمیت تبلیغات در اینترنت

مدیریت استرس

تبلیغات پنهان، افسانه ای در قرن بیستم

کاربرد شبکه سازی در بازاریابی بنگاه های کوچک و متوسط

نقش فناوری اطلاعات در فرایند مهندسی مجدد کسب و کار

مدیریت دانش سازمانی

فنون برخورد مناسب با مشتری در کسب و کار های کوچک

تورم

لزوم روابط عمومی الکترونیک و مجله الکترونیکی

در بازاریابی ، حرف مشتری گوهر است

خلاقیت و نوآوری در مدیریت

چالشهای اجرا و پیاده سازیERP در سازمانهای کشور

برنامه ریزی استراتژیک مدیریت بازار

منافع عمومی و موسسات حسابرسی

بازاریابی تهاجمی

مدیریت و بازاریابی در گفت و گو با دکتر علی مختاری

انتخاب کردن نام شرکت و یک نام دامنه (Domain )

چگونه مانند یک مدیر ارشد اجرایی بیندیشیم؟

مفاهیم اساسی در حسابداری

مقدمه ای برمدیریت روابط مشتری

انتخاب منابع تامین مالی برای کسب و کار

راه و روش تبلیغات در گوگل

10 نکته برای تبلیغات در اینترنت با بودجه صفر

اشتباه فاحش مدیران ارشد